До останнього часу ніхто не припускав, що в країні варто будувати бомбосховища, обладнані всім необхідним для захисту від дій ворожої артилерії чи авіації. Як результат – тільки з початком війни гостро постало питання про те, щоб реконструювати старі бомбосховища та почати будувати нові. І всі вони мають не просто фізично захистити людей, а й створити максимально комфортні та безпечні для здоров'я умови. А це неможливо без якісної вентиляції.

Система вентиляції для бомбосховища

Вентиляція в підвалі та бомбосховищі – у чому різниця?

З початком військових дій багато хто згадав про те, що кожен багатоквартирний або приватний будинок завжди має підвал. Однак, на практиці виявилося, що ховатися тут – не найкраща витівка. Насамперед, пов'язано це з непристосованістю самих конструкцій. Підвальне приміщення може не витримати бомбардування та буквально поховати під своїми стінами людей.

Другий момент стосується саме вентиляції. Так, підвал можна використовувати як тимчасове укриття, наприклад, при витоку аміаку – цей газ легший за повітря і піднімається вгору. Але довго перебувати у підвалі не можна, адже тут немає нормальних умов для життя. Так, вентиляція тут є, але вона створена не для підтримки життєдіяльності людини, а для дотримання санітарних умов. Тобто вентилювання відбувається рівно таким чином, щоб усередині не з'явився грибок, не накопичувалася зайва волога.

Бомбосховище ж має бути обладнане припливно-витяжною вентиляцією з фільтрацією повітря, що надходить. Повітрообмін має відбуватися згідно з санітарними нормами, передбаченими для житлових приміщень, а не технічних. Так, такий притулок цілком може перебувати в підвалі будинку, але цей будинок спочатку побудований так, щоб його підвал в потрібний момент міг стати місцем для захисту людських життів. Саме такі будинки давно будують в Ізраїлі. Так як бомбосховища використовують підземні паркінги чи аналогічні приміщення. І, звичайно, вентиляція тут створена з урахуванням можливості тривалого перебування людей.

У Брянську оголосили конкурс на найкращий бомбосховище - Росбалт

Особливості вентиляції в бомбосховищі

Бомбосховище має бути розраховане на те, що в ньому щонайменше 2 доби постійно будуть перебувати люди. І протягом усього цього часу вентиляція повинна працювати як на приплив, так і видалення відпрацьованого повітря. Це створить оптимальний повітрообмін, щоб усередині не накопичувався вуглекислий газ. Також бажано, щоб система могла регулювати рівень вологості та, при необхідності, могла осушувати повітря. А ось фільтрація повітряних мас, що надходять, обов'язкова, адже загроза може бути хімічного характеру.

З чого складається вентиляційна система бомбосховища:

  • пристрій для забору повітря;
  • антипилові та поглинаючі фільтри;
  • вентилятори;
  • повітропроводи;
  • анемостати та дифузори;
  • зворотні клапани.

При проектуванні системи слід враховувати той факт, що є ризик залишитися без електрики внаслідок бойових дій. Тому важливо повністю покладатися не лише на механічні пристрої. У каналі має бути хороша природна тяга. Або – ідеальним варіантом буде наявність генератора.

Ситуація плачевна: у разі війни лише кожен сотий німець знайде захист у бомбосховищі

Для створення каналів краще використовувати повітроводи круглого перерізу, зроблені зі сталі. Вони відрізняються хорошими аеродинамічними властивостями, а також стійкі до пошкоджень. Сталь добре витримує високі температури – це на випадок, якщо десь виникне спалах. Також фахівці відзначають, що вентиляційні канали повинні обов'язково дублюватися, це потрібно для підвищення надійності такої системи.

Вимоги до вентиляції в бомбосховищі

Проектування системи вентиляції потрібно виконувати, відштовхуючись від особливостей бомбосховища. Це – кількість людей, які можуть одночасно знаходитися там, площа, місце розташування, клас захисту. Також враховують і той факт, чи буде приміщення використовуватися тільки як притулок або – у мирний час воно дещо змінить своє призначення. Наприклад, це може бути паркінг, склад, дитяча ігрова кімната тощо.

Ключовою вимогою до вентиляції в бомбосховищі є фільтрація повітря, що надходить. Вона має бути як у укриттях відкритого, так і закритого типів. Відкриті бомбосховища підходять як тимчасова захисна споруда. А ось закриті – ті, де люди можуть ховатися щонайменше 2 доби, не виходячи на поверхню. Саме вони вкривають не лише від артилерії та авіації, але також від біологічної та хімічної поразки. У них система фільтрації та вентиляції повинна бути обов'язково, щоб повітря всередину надходило постійно.

Як вибрати вентилятор для системи вентиляції

Слід зазначити, що вибір цього пристрою для обладнання бомбосховища нічим не відрізнятиметься від того, що потрібно для звичайної системи вентиляції в будинку. Перед покупкою звертають увагу на такі параметри:

  • продуктивність пристрою;
  • загальний опір системі;
  • кількість людей.

Незважаючи на схожість вибору, є специфічні вимоги, яким вентилятор повинен відповідати:

  1. Підвищена надійність. Краще вибрати не один потужний вентилятор, а два менші потужністю. Якщо один раптом вийде з ладу, то другий продовжить роботу, забезпечуючи хоча б мінімум вентиляції.
  2. Встановлення джерела безперебійного живлення. Враховуючи той факт, що є ризик припинення електропостачання, краще доповнити вентиляційну систему генератором або потужним акумулятором. Варіант із генератором підійде лише для великого притулку, де знайдеться окрема кімната для роботи пристрою. У ній потрібна окрема система вентиляції, щоб відводити потенційно небезпечні гази.
  3. Краще вибирати пристрої середнього та низького тиску – саме вони найкраще працюють у тандемі із протипиловими фільтрами. А з вугільними фільтрами впораються вентилятори типу ЕРВ 72-1 (2; 3). Вони підійдуть для створення такої системи вентиляції, якій не страшне радіоактивне чи хімічне зараження території.

При всіх описаних вище рекомендаціях варто пам'ятати найголовніше правило – проектувати систему мають спеціалісти. Щоб повітрообмін у бомбосховищі був продуктивним та безпечним, необхідні точні розрахунки та прорахунок безлічі факторів.