Кількість
|
Вартість
|
||
|
Опалювальний котел – обладнання, до вибору якого необхідно підходити ґрунтовно, не поспішати з вибором. Від якості пристрою залежить те, наскільки комфортно буде в приміщенні. Котел – це буквально інвестиції в мікроклімат будинку на довгі роки. Тому, з покупкою не варто поспішати. спочатку потрібно розібратися, як правильно вибрати цю техніку, на що звернути увагу.
Групи опалювальних котлів
Виробники пропонують великий вибір котлів для опалення побутових, комерційних, промислових приміщень. Всі вони поділяються на групи за такими основними характеристиками:
- спосіб видалення диму;
- спосіб встановлення;
- матеріал корпусу;
- кількість контурів;
- використовуване паливо;
- потужність та продуктивність;
- вартість.
Також варто звернути увагу і на бренд. Вважається, що лідерами у виробництві опалювальних казанів є німецькі компанії. На них і варто звертати увагу насамперед. Виробники пропонують великий вибір моделей: як бюджетних, так і преміальніших.
На які параметри потрібно звернути увагу перед вибором котла?
Вибираючи опалювальний котел, потрібно визначитися з основними характеристиками майбутнього пристрою. Саме, виходячи з цих особливостей, вибирають потрібну модель. Додаткові функції та можливості враховуються в останню чергу.
Потужність котла
Основна характеристика роботи пристрою, яка означає те, на яку площу розрахована модель. Є малопотужні моделі для невеликих приміщень і ті, що здатні впоратися з обігрівом величезних площ.
Використовуване паливо
Виробники пропонують котли опалення, що працюють на різних видах палива. Тут вибирати варто виходячи з особливостей приміщення, ціни теплоносія. Важливо вибрати той варіант, який забезпечуватиме вас теплом з максимальною вигодою. На якому виді палива працюють котли:
- газ – природний або скраплений;
- рідке паливо – зазвичай це дизель;
- тверде паливо – вугілля, дрова, кокс;
- електрика.
Кожен із цих варіантів має свої переваги і може бути ідеальним для певних умов. Зазвичай, усі провідні німецькі виробники роблять обладнання, що працює на твердому паливі. Є компанії, до спеціалізації яких входять тільки електричні моделі. Доцільним вибиратиме продукцію того виробника, який спеціалізується на якомусь одному вигляді.
Кількість контурів
Одноконтурний котел – пристрій, що працює лише на обігрів будинку. Але якщо він ще й підігріває гарячу воду, це буде вже двоконтурна модель. Він може бути проточного типу або – із вбудованим бойлером.
Щоб вибрати опалювальний котел, необхідно відштовхуватися від трьох основних параметрів, описаних вище. Спочатку визначають, яка потужність буде потрібна для обігріву будинку, потім звертають увагу на вид палива. Останній етап – кількість контурів. Якщо потрібно, щоб пристрій підігрівав воду, зупинити вибір потрібно на двоконтурній моделі.
Вибір потужності
Максимально точно визначити необхідну потужність зможе тільки фахівець – інженер-теплотехнік. Але можна цілком впоратися і самотужки, щоб вирішити, яку модель краще замовити для обігріву будинку.
Існує правило – щоб визначити потужність, користуються такою схемою: 10 кв. дорівнюють 1 кВт потужності пристрою. Але це – за умови, що будинок має відмінну теплоізоляцію, а висота стель дорівнює 3 метрам. Якщо будинок погано утеплений, потужність потрібно збільшити. Також при необхідності підігріву води потужність майбутнього казана потрібно збільшити на 40% мінімум.
Вибираємо тип котла залежно від палива
Вибір палива, на якому працюватиме опалювальний котел, залежить від багатьох факторів. Перед тим, як визначитися з варіантом, потрібно вивчити всі особливості, плюси та мінуси.
Газовий котел
Якщо на ділянку підведено газ, то саме такий варіант буде ідеальним. Він дешевший за аналоги, що працюють на інших видах палива. Бувають підлоговими та настінними. У котлах для підлоги теплообмінники виготовлені зі сталі або чавуну. Сталь легший за чавун, за рахунок чого такий пристрій простіше переносить розвантаження, перевезення. Однак, чавунні теплообмінники довговічніші. Але водночас чавун вважається тендітним матеріалом – при транспортуванні з таким котлом слід звертатися обережно.
З яких елементів складається газовий котел:
- пальник;
- блок керування;
- теплообмінник;
- циркуляційний насос;
- манометр;
- розширювальний бак;
- термометр.
За способом видалення димових газів, розділяють моделі з примусовою циркуляцією та природною тягою. Перший варіант передбачає, що всередині буде встановлений вентилятор. з його допомогою та видаляють гази з приміщення. Оптимальний варіант для приміщень, де немає димаря.
Електричний котел
Цей варіант найбільш поширений там, де немає централізованого постачання газу. Переваги вибору електрокотла:
- екологічність;
- низький рівень шуму;
- безпека;
- дешевша установка;
- прийнятна вартість обладнання.
Крім того, такому котлу не потрібно виділяти окреме приміщення, як газовому. Немає потреби і в димарі. Сам пристрій складається з теплообмінника, всередині якого встановлені ТЕНи, блок управління та регулювання. Котли з невеликою потужністю бувають одно- та трифазними. Додатково можуть бути обладнані запобіжні клапани, циркуляційні насоси, розширювальні баки.
Однофазний котел варто вибрати для мережі з напругою 220 В, трифазні призначені для 380 Вольт. Варто пам'ятати і про те, що електричні котли не позбавлені недоліків. Вони будуть не найкращим вибором, якщо електроенергія – дорога.
Котли на рідкому паливі
Це обладнання забезпечать дому повну автономність – користувач не залежатиме від постачання газу. Але важливо забезпечити своєчасне підвезення палива – ndash; дизелі. В іншому пристрої досить простий в експлуатації.
Котли на твердому паливі
Такі моделі працюють на кам'яному або бурому куті, дровах, коксі. Вони можуть працювати як на одному вигляді, так і на кількох. Останні показують великі значення ККД. Сучасні твердопаливні котли суттєво відрізняються від тих, що були раніше. Багато хто досі уявляє собі таке обладнання, як щось примітивне. Однак, котли автоматизовані – підтримують певну температуру, мають системи захисту. Коли температура перевищує задану, горіння стає менш інтенсивним. При низькій температурі – навпаки. Однак, є у твердопаливних котлів і мінус – те, що у повністю автоматичному режимі вони не працюють. Періодично потрібно підкидати паливо для підтримки горіння.
Котли на декількох видах палива
Такі моделі обладнані одночасно камерою спалювання для твердого палива, а також допускають встановлення пальників для газу або рідкого палива. Цей варіант ідеальний, якщо в регіоні є перебої з постачанням газу. Також є моделі з роздільними камерами згоряння під тверде та газоподібне паливо з ТЕНом. Коштують такі котли дорожче, ніж ті, що працюють на одному виді палива.
Який котел вибрати – одне або двоконтурний
Вибір залежить від того, наскільки великою є потреба у гарячій воді. Якщо вона не перевищує 15 літрів на хвилину, можна встановити двоконтурний котел проточного типу. В інших випадках знадобиться модель із вбудованим бойлером. Він забезпечить необхідний запас води, яку можна використовувати будь-якої хвилини. Недоліком двоконтурного котла з бойлером буде лише те, що це досить громіздкий агрегат.
Ще один вихід – підключення до казана окремого бойлера приблизно на 200 літрів. Цей варіант підійде для будинку, де є багато точок водозабору, які працюють одночасно.
Підсумки
Вибір опалювального котла – тривалий процес, що не приймає поспіху. Процедура вимагає попереднього аналізу особливостей будинку, котрого вибирають устаткування. Потрібно врахувати всі потреби – і тільки потім, відштовхуючись від них, починати вибір моделі.
Найбільш раціональним варіантом є встановлення газового котла. Пристрій на цьому виді палива працює ефективно та економно, повністю автоматичний. Не підійде воно лише у тому випадку, якщо будинок не підключений до газотранспортної системи. Інші види котлів варто розглядати тільки, якщо газовий встановити не можна.