Ми маємо все що потрібно для комфорту вашого життя.
Додайте товари для порівняння
Додайте товари до списку бажань
0
Мій кошик
Каталог
Укр

Системи водопостачання

Водопостачання є комплексом заходів, необхідних для подачі підземних або поверхневих вод для потреб споживача. Подача включає дотримання низки норм і стандартів, яким повинна відповідати вода. Інфраструктура, яка потрібна для водопостачання, називається водопроводом або системою водопостачання.

Мета водопостачання

Вода необхідна для потреб людини під вирішення різних завдань, для вирішення різних потреб. Все це можна згрупувати за трьома основними категоріями:

 1. Господарські – приготування їжі, пиття, прання, підтримка чистоти тіла та житла, полив с\х культур та багато іншого.
 2. Виробничі – використання води промисловими підприємствами у різних сферах діяльності.
 3. Пожежногасіння.

Залежно від галузі застосування води, відрізнятимуться між собою і вимоги щодо якості води, її характеристик. Так, найвищі вимоги висуваються до питної води – вони регламентуються державному рівні. Щоб довести її до потрібних характеристик використовують так звану водопідготовку. Проектування системи водопостачання – для промислових або господарських потреб – включає норми витрати води. Вони відрізняються залежно від сфери застосування.

Особливо варто згадати про водопостачання під час бойових дій. Забезпечення особового складу водою в посушливій місцевості – одне з пріоритетних завдань командування. Вона набуває стратегічного значення – можна порівняти з тим, що має своєчасна доставка боєприпасів та палива.

Джерела водопостачання

Під час планування системи водопостачання первинним етапом є вибір джерела води. Від нього багато в чому залежить якість води та те, для чого її можна буде використовувати. Також від джерела водопостачання залежать особливості майбутньої системи і ті споруди, які входитимуть до неї.

Яким має бути джерело водопостачання:

 1. Безперебійно забезпечувати водою.
 2. Забезпечувати водою в умовах зростання кількості споживачів.
 3. Мати таку якість води, яка б відповідала заданим параметрам, або яких можна було б досягти, використовуючи недорогі способи очищення.
 4. Забезпечувати подачу води таким чином, щоб це вимагало найменших витрат.
 5. Мати потужність, яка б дозволяла брати з джерела воду, не порушуючи його екосистеми.

Перед тим, як зупинити вибір на конкретному джерелі води, спеціальна група фахівців має обстежити його, ретельно вивчити водні ресурси всього району. Тільки після всебічної аналітики вирішують, яке джерело водопостачання відповідатиме поставленому завданню.

Всі природні джерела води ділять на такі групи:

 1. Поверхневі – моря та їх окремі частини, водоймища, водотоки, природні виходи підземних вод, льодовики, болота, сніжники.
 2. Підземні – водоносні горизонти та басейни підземних вод.

Система водопостачання

Система водопостачання – це група споруд, об'єднаних в один комплекс, необхідний для забезпечення групи споживачів або об'єктів водою потрібної якості, у потрібній кількості. Така система також має певні вимоги щодо надійності: вона повинна відповідати заданим параметрам якості, забезпечувати певний обсяг води. Є й критерії допустимих меж зниження кількості води, що подається, та її якості. 

Як система водопостачання для населеного пункту, так і для підприємства має отримувати воду з природного джерела, після чого наводити її характеристики до заданих. Тільки після цього її можна подавати безпосередньо споживачеві.

З яких елементів складається система водопостачання:

 1. Водозабірні споруди – вони приймають воду із природного джерела.
 2. Водопідйомне обладнання – це насосні станції, які подають воду для очищення, зберігання або безпосереднього споживання.
 3. Пристрої для очищення води. 
 4. Водопровідна мережа та водоводи – те, що потрібне для транспортування води до споживача.
 5. Резервуари – це запасні ємності, необхідні для накопичення води у разі потреби.

Системи водопостачання можуть відрізнятися між собою залежно від місця, де вони знаходяться, а також від економічної ситуації. Впливає на влаштування системи та характер джерела, звідки беруть воду.

Різновиди систем водопостачання

Системи водопостачання відрізняються між собою за низкою ознак, що є їхньою основною характеристикою. Так, якщо класифікувати за призначенням, виробляють такі системи водопостачання:

 • для населених пунктів;
 • для сільського господарства;
 • для виробництва;
 • для протипожежної безпеки;
 • комбіновані.

За способом подачі води системи бувають:

 • гравітаційні;
 • механізовані;
 • зонні (поєднання гравітаційних та механізованих способів подачі).

За способом використання води відрізняють:

 • прямоткові (використання води – одноразове);
 • оборотні;
 • повторні.

Також між собою відрізняють системи водопостачання за тим, звідки вони беруть води – з поверхневих чи підземних джерел. Бувають і змішані – вони видобувають воду з обох типів.

Технології та матеріали для систем водопостачання 

Як і будь-яке обладнання, системи водопостачання пройшли свою еволюцію, перш ніж набули сучасного вигляду. Так, у Стародавньому Римі використовували системи гравітаційного типу, а туби робили із бамбука, дерева, свинцю. Канали обкладали каменем та глиною. Перші прототипи сучасних труб робили з порожніх колод.

Сучасні труби для систем водопостачання роблять із пластику, чавуну, міді та сталі. Найбільш доступним матеріалом вважається саме пластик. його використовує більшість домогосподарств. Подача води здійснюється з допомогою насосів високого тиску. Свинець як матеріал для труб перестали використовувати в 30-х роках 20 століття, адже це досить токсичний матеріал. Проте, його остаточну заборону було зроблено лише 1986 року. А до цього моменту свинець використовували під час паяння водопровідних труб.

Вгору