Відключення гарячої води – Найчастіша проблема для жителів міста, що залежать від централізованого водопостачання. Аварії, щорічні профілактичні роботи – все це може тривати від кількох днів до тижнів. А в деяких містах чи районах гарячу воду можуть відключати разом із опаленням – на цілих півроку. Тому установка бойлера – єдине раціональне вирішення такої проблеми. А про те, як правильно вибрати цю побутову техніку, ми розповімо далі.

Вибір бойлера за обсягом

Один із найважливіших параметрів бойлера – об'єм бака. Від цього залежить, чи вистачатиме гарячої води для всієї родини та всіх потреб. Занадто маленький обсяг виявиться недостатньо, а дуже великий призведе до нераціонального споживання ресурсу.

Як визначитися з обсягом бойлера:

  1. 30 літрів - оптимальний варіант для однієї людини.
  2. 50-80 літрів - підійде для двох людей, такий бойлер закриє потреби у гарячій воді як для ванни, так і для кухні.
  3. 100 літрів - найпопулярніший варіант для сімей з дітьми, забезпечить гарячою водою кілька точок, а також ванну та душ.
  4. 150 літрів - підійде для великої родини або, якщо хоча б один з тих, хто проживає в квартирі, любить часто приймати ванну.

Бойлери з баком об'ємом від 200 до 300 літрів необхідні для приватних будинків, де мешкає одночасно 5-8 осіб. В інших випадках вони не потребують. Тим більше, що перед покупкою такого обладнання потрібно враховувати один факт: настільки великий обсяг води буде нагріватися протягом 4-5 годин. І найвигідніше використовувати такі бойлери, якщо в будинку встановлено двотарифний лічильник.

Фахівці не рекомендують купувати бойлер «із запасом» - У цьому просто немає сенсу. По-перше, вода нагріватиметься довше. По-друге – сам пристрій займе більше місця. Якщо ж гаряча вода потрібна не тільки у ванній, а й на кухні, то можна придбати два бойлери. Модель з об'ємним баком підійде для ванної кімнати, а невеликий компактний варіант встановіть на кухню.

Форма бойлера та спосіб встановлення

Виробники пропонують таку побутову техніку у широкому асортименті. Але її можна розділити на кілька груп за способом монтажу:

  • вертикальний;
  • горизонтальний;
  • універсальний.

Спосіб встановлення обладнання безпосередньо впливає на зручність експлуатації. Наприклад, розташований під стелею, бойлер не забере корисний простір. приміщення. Але тільки в тому випадку, якщо висота стель та особливості планування дозволяють ставити водонагрівач таким чином. Тому відразу визначтеся, де він перебуватиме, де не заважатиме.

Вибираючи бойлер формою, також відштовхуйтеся від особливостей приміщення. Десь можна буде поставити циліндричний, а десь – краще вибрати моделі slim із зменшеним розміром корпусу. Останні ще й нагріваються набагато швидше. Якщо є можливість встановлення пристрою в нішу, найкраще підійдуть прямокутні моделі.

Матеріал накопичувального бака

Від якості матеріалу для бака залежить довговічність обладнання. Важливо вибрати таку модель, яку не довелося б міняти через кілька років через те, що корозія порушила цілісність металу.

Щоб захистити бак від появи іржі, виробники використовують два способи. Перший – це виготовлення пристрою з нержавіючої сталі, другий – вуглецева сталь із спеціальним захисним покриттям.

У складі нержавіючої сталі є хром – саме він уберігає матеріал від появи корозії. Проте, чимало користувачів скаржиться на те, що бойлери з нержавіючої сталі протікають у перші ж роки експлуатації. Пов'язано це про те, що зробити бак без використання зварювання не можна. А в процесі під впливом високих температур випаровується хром їх сталі. Як результат – іржа першою з'являється саме в цих місцях.

Другий варіант – сталь із спеціальним емальованим покриттям. Тут працює правило: чим товстіша сталь і   захисний шар, тим довше прослужить бойлер. Емаль наносять рівномірним шаром по всій внутрішній поверхні. Пристрій у цьому випадку коштуватиме дорожче, але й прослужить набагато довше. гарантійний термін може сягати 8 років. Крім того, краще вибирати модель з магнієвим анодом. він додатково захищає бак від утворення корозії.

Тип нагрівального елемента

Всі бойлери типу нагрівального елемента діляться на дві групи – з «сухіми» та «мокрими» ТЕНами. Причому, перший варіант обійдеться дорожче за – і саме його рекомендують спеціалісти.

«Мокрий» ТЕН є трубчастий нагрівач, безпосередньо занурений у воду всередині бака. Він зроблений з міді, працює за принципом окропу – тобто, стикаючись з водою буквально. І так само, як і окроп, з часом він покривається характерним нальотом. Особливо, якщо у вашому регіоні чи районі – тверда вода. Тому «мокрий» ТЕН точно не підійде у такому разі. При появі нальоту бойлер починає повільніше нагрівати воду, збільшується витрата електрики, згодом зростає ризик виходу з ладу.

ТЕН сухого типу з водою не контактує, адже він знаходиться у спеціальному захисному кожусі. Завдяки цьому використовувати такий бойлер можна навіть якщо вода – тверда. Це суттєво продовжує термін служби обладнання, а також скорочує витрати на техобслуговування – можна робити це раз на рік чи рідше.

Вибір потужності бойлера

При виборі потужності є базове правило: чим вона вища – тим швидше нагріється вода. Однак, є низка нюансів, які потрібно враховувати перед покупкою:

  1. Чим вища буде потужність бойлера, тим більшими будуть і вимоги до якості розеток, до всієї електромережі. Якщо проводка в будинку стара, краще вибрати пристрій з меншою потужністю.
  2. Зіставте потужність з об'ємом і формою бака. Навіть за однакових показників потужності, але різних характеристик, бойлер може гріти воду різний час. Уточніть, за який час ця модель нагріває воду.

Не зайвим при виборі потужності проконсультуватиметься з фахівцем. Не завжди потужніший бойлер є розумним та необхідним вибором.

Керування та комплектація пристрою

У продажу представлені бойлери з механічним та електронним керуванням. Водонагрівачі з механічним керуванням – найпростіший варіант. Він доступніший за ціною, підійде для районів з нестабільною напругою в мережі. Електронні нагрівачі обійдуться дорожче, але і комфорту додадуть більше. Вони здатні запам'ятовувати базові налаштування, автоматично настроюючи комфортну температуру. Вони економно витрачають електрику, щоб використання водонагрівача не надто відбивалося на сумі комунальних платежів.

Також виробники пропонують пристрої з режимом розумного контролю. Завдяки ньому водонагрівач запам'ятовує, коли та в якій кількості користувач витрачає воду. Підстроюючись під графік, пристрій автоматично вмикається у потрібний час. А в інше – перебуває у неактивному стані. Завдяки цьому заощаджується до 20% електроенергії.

Бойлери з функцією віддаленого керування Wi-Fi дозволять увімкнути пристрій, коли ви ще працюєте. До приїзду гаряча вода буде готова. За допомогою програми можна налаштовувати температуру, контролювати роботу водонагрівача.

При купівлі бойлера обов'язково знадобиться запобіжний клапан, необхідний для запобігання аварійним ситуаціям. Виробники нагадують: на пристрій, який працює без такого клапана, не поширюється офіційна гарантія.

Бойлер проточний або накопичувальний: який вибрати?

⇶ Водонагрівальні пристрої існують у двох варіантах – проточні та накопичувальні. При слові «бойлер» найчастіше йдеться саме про останні. Але чи варто звернути увагу на проточні моделі?

⇶ Проточні водонагрівачі необхідні, якщо є потреба у гарячій воді тільки в одній точці будинку. Це може бути кухонна раковина або раковина у ванній кімнаті. При цьому, такі нагрівачі не роблять воду прямо гарячою. вона, швидше, тепла. Її буде достатньо, щоб помити руки, вмитися, помити посуд. Але для купання такий варіант підійде не всім. Ще одна особливість проточних нагрівачів – вони вимагають потужного проведення, адже дають на систему серйозне навантаження.

⇶ Накопичувальні водонагрівачі або бойлери гріють воду саме до тієї температури, яка потрібна користувачеві. І тільки з їхньою допомогою вдасться подати гарячу воду на кілька крапок, якщо обсяг бака це дозволяє. Однак доведеться почекати, поки вода нагріється.

⇶ Який варіант бойлера вибрати? Якщо є необхідність забезпечити гарячою водою всю сім'ю та подати її на кілька точок, однозначно варто обирати накопичувальний водонагрівач. А проточний може стати доповненням до нього, якщо через особливості планування не вдається підключити до накопичувального, наприклад, вихід у кухонну раковину. Але варто враховувати, що для проточного знадобиться потужне проведення, а витрата електрики збільшиться.